CYCLO-PROGYNOVA 21 DRJ.

Cyclo progynova ilacı hakkında bilmeniz gereken soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse '' Bu ilac kilo yapar mı?, Yada kullanım sırasında gebe kalınır mı?, emziren annelerin kullanmasında bir sakınca var mı? ve adet olmayı engelleyen bir ilaç mı? gibi bir çok sorunuzun yanıtına konun devamında ulaşıp bir çok bilgi bulacaksınız.

CYCLO-PROGYNOVA 21 DRJ.
Ferdi Yücel 3626 09.03.2018
İlaç Adı

CYCLO-PROGYNOVA 21 DRJ.

Barkodu

8699546123254

Üretici Firma

BAYER

Reçete Durumu

Normal Reçeteli

Kullanım Talimatı
İlaç Fiyatı

6.97 TL

Güncelleme Tarihi

03.12.2018

CYCLO-PROGYNOVA 21 DRJ. Nedir?

CYCLO-PROGYNOVA ambalajında, her biri 2 mg estradiol valerat içeren 11 beyaz renkli draje; ve her biri 2 mg estradiol valerat ve 0.5 mg norgestrel içeren 10 açık kahverengi draje olmak üzere toplam 21 draje bulunur.

  • Etkin madde: Beyaz renkli drajelerin her biri 2 mg estradiol valerat, açık kahverengi drajelerin her biri 2 mg estradiol valerat ve 0.5 mg norgestrel içerir.
  • Yardımcı maddeler: Beyaz drajelerde: Laktoz, mısır nişastası, polividon 25000, talk, magnezyum stearat, sukroz, polividon 700000, polietilen 6000, kalsiyum karbonat, vaks E.

Cyclo Progynova adet düzensizliği ve adet görme sorunları yaşayan kişiler için kadın doktorların çok tavsiye ettiği ilaçlar arasındadır. Cyclo-Progynova Draje, menapoz döneminde azalan östrojen hormonunu dengeler. Bu şekilde östrojen eksikliğinden oluşacak sorunları giderir. Yan etkilerini mutlaka okumanız gereken hormon ve adet düzenleyici bir ilaçtır.

Ayrıca güçlü kemik erimesini önleyen ilaçları yan etkileri veya dayanıksızlığı olan kişiler için alternatif olarak Cyclo progynova kullanabilirler. Kemikleri güçsüz olan bayanların menopoz donrası kemik erimesini önleyen bir ilaçtır.

Tüp bebek tedavisinde, yumurta oluşumunu sağlaması için bazı doktorlar tarafından tavsiye edilen, kullanan bayanlardan duyduğum regl döneminizi düzenleyen etkili bir ilaçtır.

Karaciğer hastalığı olan bayanların doktor tavsiyesi olamadan kullanmaması gereken, Cyclo progynova meme kanserine yol açtığı da bilinen yan etkilerdendir. Meme kanseri hakkında ilacın kullanım talimatında daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Artı Cyclo progynova kullananlar meme kanseri yapma ihtimali olan ilacı doktoru önermeden kullanmamalıdır.

Cyclo progynova beyaz ve kahverengi 21 adet tablet şeklinde satışa sunulmuştur. Beyaz renkli draje 11 tane olup her birinde 2 mg estradiol valerat etken maddesi bulunur. 10 tane kahverengli drajenin içinde 2 mg estradiol valerat ve 0.5 mg norgestrel etken maddesi bulunmaktadır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler.

Doktorunuz jinekolojik, meme, kan basıncı ve diğer muayeneleri uygun şekilde gerçekleştirecektir. Herhangi bir karaciğer hastalığınız olduğu biliniyorsa, doktorunuz karaciğer fonksiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilecektir.

Gebe kalma ihtimaliniz varsa, CYCLO-PROGYNOVA’nın bunu değiştirmesi mümkün değildir. CYCLO-PROGYNOVA’ya başladığınızda ağız yoluyla (veya diğer hormonal) doğum kontrol yöntemlerinden başka doğum kontrol önlemleri alıyorsanız, doktorunuz artık doğum kontrol yöntemi korumaya ihtiyacınız kalmadığını söyleyinceye kadar bu doğum kontrol yöntemlerini uygulamaya devam edin. Bir oral (veya başka hormonal) doğum kontrol hapı alıyorsanız, CYCLO-PROGYNOVA'ya başlamadan önce alternatif bir (hormonal olmayan) doğum kontrol yöntemine geçmelisiniz. Diğer yandan, doktorunuz artık herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmanıza gerek olmadığını belirtmiş ise, CYCLOPROGYNOVA alırken ilave doğum kontrol hapı kullanmanıza gerek yoktur.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Oral doğum kontrol hapları ile birlikte kullanılmamalıdır. Gerekirse, doğum kontrol tavsiyesi için doktorunuza danışınız. Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında CYCLO-PROGYNOVA’nın ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz: Bazı tıbbi ürünler, HRT’nin düzgün şekilde çalışmasını durdurabilir.

  • Sara hastalığında kullanılan hidantoinler, barbitüratlar, primidon, karbamazepin, okskarbazepin, topiramat, felbamat
  • Bir antibiyotik olan rifampisin, griseofulvin
  • Penisilinler ve tetrasiklin gibi antibiyotikler
  • Ağrı kesici, ateş düşürücü parasetamol
  • Antibiyotik olan rifabutin, antiviral olan nevirapin ve efavirenz
  • Antiviral olan ritonavir, nelfinavir
  • Sarı kantaron otu (St. John's wort) içeren bitkisel preparatlar

HRT reçete eden doktora halihazırda kullandığınız ilaçları söyleyiniz. Ayrıca başka bir ilaç reçete eden herhangi bir doktora da CYCLO-PROGYNOVA kullandığınızı söyleyiniz.

Diyabet hastasıysanız, doktorunuz diyabet ilacının dozunu değiştirebilir.

HRT kullanımı sırasında aşırı alkol alımının tedavi üzerinde etkisi vardır. Doktorunuz sizi
bilgilindirecektir.

Kullanmakta olduğunuz herhangi bir tıbbi ürün ile ilgili şüpheleriniz varsa doktorunuza sorun. HRT kullanımı belirli laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Her zaman doktorunuza veya laboratuvar personeline bir hormon replasman tedavisi kullanmakta olduğunuzu söyleyiniz.

Belli olgularda glukoz toleransı (şekerin etkisine dayanıklılık) üzerindeki etkinin sonucuolarak oral antidiyabetiklere (şeker hastalığı (diyabet) belirtilerini azaltan ya da gideren ağızdan ilaçlar) ve insuline (pankreas tarafından salgılanan ve vücudun şekeri kullanmasına yardımcı olarak kandaki şeker seviyesini normal sınırlarda tutan bir hormon) gereksinimdeğişebilir.

Klinik olarak östrojen ve progesteronların metabolizmasındaki artış, etkinliğin azalmasına ve kanama düzeninde değişikliğe neden olabilir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı su anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

İlacın yan etkilerinin tamamı yazılmamıştır. Lütfen KULLANMA TALİMATINI okuyunuz.

Solunum ve yutkunma zorluğu

Gözde, dilde, dudakta şişme

Döküntü ve kaşıntı

Kurdeşen, ciltte sertlik

Kilo alma veya kilo verme

Baş ve karın ağrısı

Bulantı, döküntü ve kaşıntı

Döl yatağı / Vajinal kanama

Depresif duygu durumu

Ödem, çarpıntı

Baş dönmesi

Görme sorunları

Meme ağrısı

Hazımsızlık

Cinsel istekte artma azalma

Migren, korku ve kayğı

Kusma, kıllanma ve yorgunluk

Ağrılı adet görme

Ne İçin Kullanılır?

Östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. Östrojen ve progesteronlar rahim üzerine etkileri ile adet döngüsünün meydana gelmesini sağlarlar.

Rahmi alınmamış kadınlarda doğal menopoz ve hormon eksikliği, üreme organlarının alınması veya yumurtalık yetmezliğine bağlı östrojen eksikliğinin belirti ve bulguları için hormon replasman tedavisi (HRT; kadında eksilen hormonları menopoz öncesi dönemdeki seviyeye getirmek amaçlı bir tedavi) sağlar.

Kemik erimesinin önlenmesi konusunda onaylanmış diğer tıbbi ürünlerin etkisine dayanıksızlığı olan veya kullanılmaması gereken, kırık oluşma riski yüksek olan kadınlarda menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi için kullanılır.

CYCLOPROGYNOVA düzensiz adet kontrolünde ve adet görememe durumlarında kullanılır.

İlacı Kimler Kullanamaz?

Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar.

Doktor tarafından vajinal kanama tanısı konmadığı halde kanamanız var ise

Meme kanseri olanlar.

Karaciğer tümörü olanlar. Hangi türlü olduğu önemli değil. İyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü olanlar.

Ciddi karaciğer hastalığı olanlar.

Kalp krizi ve/veya felç geçirdiyseniz (akut arteriyel tromboembolizm) (veya geçmişte olduysa)

Bacaklarınızda (derin ven trombozu), akciğerlerinizde (pulmoner embolizm) ya da vücudunuzun başka yerinde pıhtı ya da pıhtı hikayesi (önceden geçirilmiş/oluşmuş) varsa

Toplardamar veya atardamarda pıhtı oluşma riskiniz (yüksek venöz veya arteriyel tromboz riski) yüksekse

Ciddi trigliserid (kanda bulunan özel bir tip yağ) yüksekliğiniz varsa

İlacın içindeki maddelerden birine alerjiniz varsa

Bilinen ya da şüphelenilen östrojene bağlı kötü huylu tümörleriniz (endometrium kanseri) varsa

Tedavi edilmemiş rahim içi zarı kalınlaşması (endometrial hiperplazi)

İlaç Hakkında Sorular

Emziren anne kullanmalı mıdır?

Hayır! Emziren anne Cyclo-progynova kullanmalıdır. İlaç kullanımda anne süte az miktarda olsa karışma ihtimali olan seks hormonu bebeğinizin sağlığı için zararlıdır.

Aşırı doz kullanımı tehlikeli mi?

Hayır! Bugüne kadar küçük sorunların dışında fazla kullanım hakkında bir şikâyet rapor edilmedi. Düzensiz adet kanaması, bulantı ve kusma gibi ufak yan etkiler olabilir. Tedavi olmanız gerekmez. Endişelenir ve içiniz rahat etsin istiyorsanız doktorunuzu bu durumlardan bilgilendirin.

İlacı kullanırken hamile kalınır mı?

Hayır! Cyclo-progynova doğum kontrol hapı değildir. Hamile kalmanıza kesinlikle engel bir ilaç değildir ve sizi gebe kalmaktan korumaz. Hamile kalmak istemiyorsanız doktorunuzun tavsiye ettiği bir doğum kontrol hapı kullanılabilir. Tabii ki buda doktorunuz size önerdiği kullanım dozu ile mümkündür. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız kullanım hemen durdurulmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Doğum kontrol hapı mı?

Bu ilaç doğum konturol hapı değildir. İçerisinde östrojen ve progesteron hormonlarını  bulunmaktadır. Asıl görevi adet döngünüzü dengelemektir.

Adet gecikmesi yapar mı?

Hayır! Cyclo-progynova regl dönemimde adet düzenleyici ve adet olmama durumlarında adet döngüsünü sağlayan bir ilaçtır.

Kilo yapar mı veya zayıflatır mı?

Evet! ilacın yaygın olarak görülen yan etkenlerinden biridir. Yalnız unutulmamalı her kullanan kilo alır veya zayıflar diye bir düşünce oluşmasın. Olma ihtimali olan bir yan etkendir.

Yorum Yap

Ad-Soyad
E-Posta
Yorum

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapan yok