Esomeprazol Nedir

Mide asidi salgısının dengelenmesini sağlayan esomeprazol, proton pompa inbitörler grubundadır. Bu etken mide hücresindeki enzim döngüsünü engelleyerek mide asidinin azalmasını sağlar. Mide ülserlerinin iyileşmesi için kullanılan bu etken maddenin bir süre sonra kullanımı bırakılmalıdır çünkü farklı sindirim problemlerine yol açabilir.

Esomeprazol içerikli ilaçların kullanım dozu, ne kadar süre kullanılacağı, hangi hastalıklara iyi geldiği, hangi ilaçlarla etkileşime girdiği konusunda doktor, hastanın gerekli tahlil yaptırması ve var olan hastalıklarına göre karar vermektedir. İlaçların kişisel yan etkileri de göz önünde bulundurulmalı ilaç kullanımında beden gözlemlenmelidir.

Esomeprazol nedir?

Peptik ülserde, yemek borusuyla ilgili reflüde, gastritte ve mide asidiyle ilgili rahatsızlıklarda nu etken maddeden yapılan ilaçlar tedavi için kullanılmaktadır. İlacı içtikten sonra yarım saatle 2 saat arasında mide asidi dengelenmeye başlar, etkinin tam olarak gerçekleşmesi için birkaç gün gereklidir. Etken maddenin gıdayla alınması problem değildir ancak etkisini azalttığı görülmüştür. Etken maddenin en büyük avantajı, diğer eş maddelere göre vücutta daha çabuk dağılması ve daha az yan etkilerinin olmasıdır.

Esomeprazol içeren ilaçlar nelerdir?

Esmara, Refastil, Pompezo, Nexstep, Esoblok, Esom, Esomen, Nexomed, Nexium, Esopro, Esopral, Esmara, Esomen mide asitini azaltan ilaçlardan bazılarıdır. Yemek borusundaki iltihaplanmalar mide suyundan kaynaklıysa, reflüden kaynaklı mide yanması ve bulantılarda, diğer ilaçların mide ağrısı ve kramp oluşturmasında, ilaçların midede yara oluşturmasında, helicobacterpylori bakterisinin neden olduğu hastalıklarda, kanamanın durdurulmasında bu etken maddenin ilaçlarından yararlanılır.

Esomeprazol içeren ilaçlar hangi dozda kullanılır?

Esmara 40 mg tabletler şeklinde hazırlanan ilaç aç karına alınabileceği gibi bir gıdayla da alınabilir. İltihaplanma ve reflüde günde 1 tablet alınır. İlacın kullanım süresi 1 en faz la 2 aydır, hastalığın şiddetine göre süre ayarlanmaktadır. Bulantı ve mide yanmalarını engellemek için günde 1 kere 20 mg şeklinde içilir. 1 ay sonra doktor kontroller yaparak ilacın devamlılık süresini ayarlar.

Ergenlik dönemindeki mide rahatsızlıklarından ilacın kullanım dozu 40 mg ve günde 1 keredir. 4 hafta sonunda hastalığın kontrol altında tutulması için günde 1 kere 20 mg şeklinde ilaç devamlılığı sağlanır. Hormon üreten tümörlerin varlığında mide asidini dengelemek için günde 2 kere 40 mg ilaçla başlanır, hastalığın durumuna göre doz yükseltilir ya da düşürülür.

Esomeprazol içeren ilaçları kimler kullanamaz?

11 yaşından küçük çocuklarda esomeprazol içeren ilaçların kullanımı uygun değildir., 12 yaşından büyük kişilerde ilaç kullanılabilir. Karaciğerde rahatsızlığı bulunanlarda ilaç kullanımının kontrollü yapılması gerekir. Çok ağır karaciğer yetmezliğinde ilacın dozu günlük en fazla 20 mg olmalıdır. Böbrek rahatsızlığı olanlarda ilacın olumsuz etkileri görülmemiştir, belirli aralıklarda kontrollerin yapılması önerilir.

AIDS tedavisi görenlerde, mantar enfeksiyonları tedavisinde, kanser ilaçları, kas gevşeticilerde, epilepsi ilaçlarında, kan sulandırıcılarda, verem tedavisi ve antideprasan ilaçlarda, kemoterapi ilaçlarda, kalp rahatsızlığında Esomeprazol içerikli ilaçların da kullanımı bazı problemlere neden olabilir. İlaçların etken maddesinin etkileşimleri incelenmeli, oluşabilecek yan etkiler gözlemlenmelidir.

Esomeprazol içeren ilaçların yan etkileri nelerdir?

Etken maddeye bilmediğiniz bir alerjiniz varsa ilaç vücudunuzda rahatsızlık oluşturabilir. İlacın yaygın olan etkileri bulantı ve kusma, kabızlık ya da ishal, karında şişlik ve ağrı, mide ağrısına bağlı baş ağrısıdır. Kanda magnezyum düşüşü çok nadir görülen ama ciddi bir yan etkidir. İlaç kullanımı devam ederken bacaklarda şişme, el ve ayaklarda kırılmalar, derinin belirli bölgelerinde şişme, kızarıklık ve kaşıntı, karaciğer enzimlerinde düşüş ya da yükselme, ağızda kuruluk, bedenin belirli bölgelerinde uyuşukluk, uyku hali ya da uykusuzluk gördüğünüzde doktorunuza durumu bildirmelisiniz.

Seyrek görülen ancak tehlikeli olan belirtiler kan hastalıklarının ortaya çıkması(trombosit ve lökositlerde azalma), ateşlenme ve şok geçirme, ciltte şişkinlerin oluşması, vücuttaki tuz oranının azalması, zihnin bulanıklığı, sindirim sisteminin enfeksiyon kapması, karaciğerin iltihaplanmasıdır. Bu belirtilerin yanında depresif ruh durumu ve sinirlilik, ağızda kuruluk ve yara, gözde bulanık görme, kalpte sıkışma, saç dökülmeleri, eklem ve kaslarda ağrı, halsizlik, erkeklerde göğüs büyümesi, böbrek fonksiyon bozukluğu görüldüğünde zaman kaybedilmeden hastaneye gidilmesi gerekir.


Yorum yazınız..