Estradiol Valerat Nedir?

Kadınlardaki gerekli östrojeni salgılamaya yarayan estradiol valerat, eksikliğinde ve fazlalığında bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Erkeklerde az miktarda bulunan hormonun, bayanların doğurganlığı için vücutlarında 400 mg kadar olması gerekir. Yapılan tahlillerde yeterli olmadığı görülürse doktorlar estradiol içeren ilaçlar reçete edebilir.

Prospektüsü okusalar da bayanlar kullandıkları ilacın içeriği olan estradiol valerat nedir anlayamıyorlar. Sizin için hormonun ne olduğunu, ne işe yaradığını, vücut için görevlerini derledik. Bazı rahatsızlıklar östrojen hormonunu direkt ya da dolaylı olarak etkileyebiliyor ve çocuk sahibi olma olasılığını tehlikeye sokabiliyor.

Estradiol valerat nedir?

E2 diye adlandıran östrojen hormonu olan estradiol valerat, ergenlik dönemimden menopoza kadar bayanların doğurganlığını yakından ilgilendirir. Östrojen çocuklarda, erkeklerde de bulunur ancak bayanlarda bulunması üreme için olmazsa olmazdır. Hormonun adrenal bezden, gebelikte plasentadan ve yumurtalık hücrelerinden salgılandığı biliniyor.

Erkeklerdeki östrojen hormonunun görevi vardır, testislerden salgılanarak spermlerin canlı kalmasını sağlar. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde östrojen hormon değerine mutlaka bakılmaktadır. Hormonun değeri erkeklerde 10-45 ml, menopoza girmiş bayanlarda 0-25 ml, çocuklarda 0-24 ml ve adet gören bayanlarda 50-375 ml olmalıdır.

Estradiol valerat görevi nedir?

Estradiol valerat cinsel fonksiyonlarının yerine getirilmesi sağlar ve doğurganlığın bir parçasıdır. Göğsün büyümesinde ve süt veriminde, vajinanın doğuma hazırlanmasında, rahim ve fallopi tüpünün sağlığında östrojenin büyük yardımı vardır. Ayrıca kan akışını dengeler, vücutta bulunan yağların dağılımının dengelenmesini sağlar. Kemiklerin eklem bölümündeki kireçlenmeyi önler, beynin sinir hücresi yapısını korur. Yumurtalıklarda bir problem olduğunda hemen östrojen takibine başlanmaktadır.

Estradiol valerat eksikliği ve fazlalığı sebepleri

Her insanda az da olsa bulunması gereken Estradiol valerat fazlalığı ve eksikliğinin farklı sebepleri bulunur, gerekli tahliller yapılıp hormonun değeri önerilmelidir. Östrojenin fazla olmasının sebebi, ergenliğe çabuk girilmesi olabilir. Zamandan önce ergenliğe adım atanlarda östrojen oranı fazladır ancak hormonun vücuda başka etkenlerle birleşmediğinde zarar vermediği görülmüştür.

Erkeklerde hormon dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkaran rahatsızlık durumlarında estradiol valerat değeri oldukça yüksek çıkar. Erkeklerde meme büyümesi görüldüğünde hemen bir hormon testi yaptırmak gerekir. Testislerde oluşan tümörler, yumurtalıklardaki kistler östrojen hormonunun yükselmesine neden olur. Kişiler kilo aldıkça yağ dağılımını yapan estradiol valerat daha çok salgılanmaya başlar ve yükselir. Tiroit bezinin gereğinden fazla çalışması, birçok hormonun üretimi ve yok edilmesini sağlayan karaciğerin hastalanması hormonun yükselmesine neden olabilmektedir.

Kemik erimesi görülen kişilerde, yumurtalıklarda sağlık sorunu yaşayanlarda Estradiol valerat eksikliği görülmektedir. Doğurganlığın azaldığı menopoz döneminde östrojen değerli 15 ml ye kadar düşebilmektedir. Pankreasta insülinin artışı, genetik hastalıklar ve vücutta iltihap olması yumurtalıklarda birçok kist oluşmasına neden olabilir. Yumurtadaki polistik over diye adlandırılan kistler, östrojen hormonunun düşmesine neden olur ve hamile kalmayı engelleyebilir.

Çok spor yapanlarda, gereğinden fazla zayıflayanlarda, rahmini aldıranlarda, kanser tedavisi görenlerde, aşırı iştahsızlıkta valerat azalması söz konusudur. Radyoterapi alma, başa büyük darbenin gelmesi, hipofiz bezindeki hastalıklar östrojenin eksikliği sebebidir. Kız çocuklarının kromozomlarında oluşan genetik problemleri yine östrojen hormonu dengesizliğini yakından etkilemektedir.

Estradiol valerat içeren ilaçlar

Cyclo Progynova Draje adet düzenleyici ve menapoz döneminde azalan östrojen hormonunu dengeler. Hamile ve emziren anneler için tavsiye edilmeyen Cyclo Progynova, meme kanseri gibi büyük yan etkileri olan bir ilaçtır. Cyclo Progynova kullanacak kişi mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanmalıdır. Cyclo Progynova içeriğinde estradiol valerat dışında norgestrel etken maddeside bulunur.

Cyclo Progynova Draje | Cyclo Progynova Yan Etkileri | Gebe Kalmak İçin Kullanılır Mı | Kilo Aldırır Mı | Cyclo Progynova Adet Düzensizliği

Cyclo Progynova Draje Hakkında Detaylar

Climen, Bayer markasından çıkan etkin maddesi Estradiol valerat ve sproteronasetat olan pembe renkli bir ilaçtır. İlaca 21 gün devam edildikten sonra 1 hafta ara verilir.  Hap alımı unutulduğunda 1 gün içinde alınabilir. Reçeteyle satılan ilaç, bayanlardın adet dönemindeki düzensizliğini düzeltir ve kanamanın düzenli olmasını sağlar.

Estradiol valerat, dienogest etkin maddesine sahip Qlaırista, son dönemde sık kullanılan doğum kontrol haplarındandır. İlaçtaki etkin maddeler vajina duvarının yapısını değiştirerek, yumurta hücresinin spermle buluşmasını engeller. 28 tane olan hapın 2 tanesi koyu kırmızı, 5 tanesi kırmızı, 17 tane sarı, 2 tane koyu sarı,2 tane şeffaftır. Reçeteyle satılan ilacın yan etkilerinin iyi bilinmesi gerekir.

Mesigyna, noretindron asetat ve estrodiol içeren bir adet düzenleyici ilaçtır. Gebeliği önlemek için iğnesi yapılabilir, bazı kanamalara yol açtığı için an etkilerinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Doktorunuz gereken incelemeleri yaptıktan sonra estrodiol içeren ilaçlar yazabilir, reçetesiz ilaç kullanımı yapmamalısınız.


Yorum yazınız..