Hiyosin N Butilbromur Nedir?

Vücutta bulunan düz kaslarda oluşan krampları gidermek için kullanılan hiyosin–n–butilbromür, şiddetli sancıların etkisini azaltmaktadır. Yemeği yedikten sonra midede oluşan iğne gibi batmalarda, safra bezi bölgesindeki kramplarda, bayanların regl dönemindeki sancılarda bu etken maddenin gücünden yararlanılmaktadır.

Etken maddeyle hazırlanmış ilaçların hangi dozlarda alınacağı, hangi hastalarda kullanılacağı, ne kadar süre tedavinin devam edeceği doktorlar tarafından belirlenir Hastalığın durumuna göre ve sahip olunan diğer hastalıklara göre ilaç kullanım periyodu belirlenir. Teşhis koyulmamış hastalıklarda sadece ağrıyı kesmek için kısa süreli kullanılabilir.

Hiyosin–N–butilbromür nedir?

Düz kaslar farklı sebeplerden dolayı kasılır ve kramplar oluşturabilir. Doğum öncesindeki kasılmalar, adet döneminde üreme organlarında batmalar, mide spazmları, boşaltım sistemindeki batma hissini gidermek için hiyosin – n – butilbromür içerikli ilaçların içilmesi kasın rahatlamasına yardımcı olur. Mide, karaciğer, yemek borusundaki sorunlara teşhis koymak için yapılan işlemlerde de kasılmaları önleyici olarak bu etken maddenin ilaçları kişiye verilmektedir.

Hiyosin–N–butilbromür içeren ilaçlar nelerdir?

Buscopan, Butopan, Buscodyn, Molit, Relaksin, Spazmotek, Spazmol, Spazmosel, Xemol ilaçlar vücutta oluşan spazmlar ve ağrılar için hazırlanmıştır. Karın bölgesindeki kramplar, mide ağrıları, vajinal bölgesindeki kasların batması, safra yolundaki ağrıların tedavisinde kullanılır. Bu etken maddenin ilaçlarını kullanırken diğer hastalıklarınızı nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Reçetesiz hiçbir ilacı kullanmamalı, ilacın yan etkileri görüldüğünde ilaç kullanımını bırakmalısınız.

Hiyosin–N–butilbromür içeren ilaçların kullanım dozu nedir?

İlaçların genel kullanımı Buscopan günde 3 sefer 1-2 tablet şeklinde, Buscodyn kas içine ya da damar yoluyla günde 2 ampul şeklinde, Butopan yetişkinlerde günde birkaç kez kas içine 40 mg şeklinde, Relaksin 20 mg günde en fazla 5 kere kas içine, Xemol ampul 12 yaş üstü kişilere günde en fazla 4 kere enjeksiyonla uygulanır. İlaçların kullanım dozunu ayarlarken doktorunuz, sizin diğer hastalıklarınızı göz önüne alır ve gereken tahlilleri yaptıktan sonra ilacı reçetelendirir. 12 yaşından küçük ve bebeklerde kg ağırlığına göre doz hesaplaması yapılır, bu doz kg başına 1-1,5 ml olarak belirlenmiştir.

Hiyosin–N–butilbromür içeren ilaçları kimler kullanamaz?

Kaslarda oluşan kramp ve ağrılarda kullanılan hiyosin – n– butilbromür etken maddeli ilaçlar, bu etken maddeye alerji olanlarla kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözünde basınçla ilgili bir problemin varsa ilaç, göz basıncını etkileyeceğinden kontrollü şekilde kullanılmalıdır. Emziren bir anneyseniz ya da hamileyseniz, idrar boşaltma probleminiz varsa (erkeklerde prostat) ilaç kullanımı önerilmez. Ayrıca kasları gitgide güçsüzleştiren Myasteni rahatsızlığı olanlar, bağırsak tıkanıklığı ve midede sindirim problemi olanlar, bağırsak genişlemesine bağlı kabızlık yaşayanlar, kalp ritim bozukluğu olanların ilaç kullanımı doktorun onayına bağlıdır.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler bu etken maddenin ilaçlarını kas içine yaptırdıklarında kan toplanması problemi oluşabilir. İlaç kullanımından sonra gözünüzde kızarıklık, görmede bulantı, ağrı olursa hemen doktora başvurulmalıdır. Draje formundaki ilaçlar böbrek ve karaciğer problemi olanlarda kontrollü şekilde verilmelidir. Psikolojik rahatsızlıklarında antidepresan ilaçlar, alerji hapları, Kalp ritmini dengeleyen ilaçlar, Parkinson hapları, nefes darlığında kullanılan ilaçlar, mide bulantısı için kulanılan kusmayı engelleyici ilaçlar kullanılırken hiyosin – N – butilbromür etken maddeli tedavi yöntemlerini uygulamada dikkatli olmalısınız. Doktorunuza hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaç listesini mutlaka söylemelisiniz.

Hiyosin içeren ilaçların yan etkisi nelerdir?

İlaç kullanımından sonra kendinizde oluşacak en küçük rahatsızlığı bile önemsemelisiniz. Yakın ve uzağı görmede bulanıklık, kalp ritmindeki hızlanma, ağızda susama hissi ve kuruluk, baş dönmesi ilacın sık görülen yan etkilerindendir. Deride kaşıntı, kızarıklık, deride terlemeye bağlı hastalıkların oluşması, idrarın birikmesi be rahatsızlık vermesi, boz bölgesinde yutkunamama derecesindeki şişlikler nadir görülen ancak kişinin sağlığını oldukça etkileyen yan etkilerdir. İlaç kullanımı olumsuz etkileri görüldüğünde ilaç alımı durdurulmalı ve hastanenin acil servisine gitmelisiniz.


Yorum yazınız..