İbuprofen Nedir?

Ağrı kesici etkisi bulunan ibuprofen, iltihaplı hastalıkların oluşturduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Romatizmal eklem ağrılarında, soğuk algınlığından kaynaklı ağrılarda kullanılan etken maddenin doğru dozda kullanılması, ağrıların kısa sürede yok olmasını sağlar. Jel, merhem, fitil ve hap şeklinde farklı formlarda kullanıma hazırlanır.

İlaç hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, yan etkileri nelerdir, ilacı kimler kullanamaz gibi birçok ayrıntıyı yazımızda ele aldık. Bilgiler geneldir ancak her hastalık özeldir, bu yüzden doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. İlaç dozunu yine doktorunuz belirleyecektir.

İbuprofen nedir, hangi hastalıklarda kullanılır?

Kış aylarında sık karşılaşılan virüslerin oluşturduğu ağrıları yok etmek için ibuprofen içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Migren ağrılarını azaltmada, spor egzersizlerinde oluşan kas ağrılarında, bel ve sırt ağrıları yaşadığınızda ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz. Yumuşak dokulardaki zedelenmelere bağlı ağrılar, diş ağrısı ve iltihaplarında da bu etken maddenin ilaçları kullanılmaktadır.

İbuprofen vücuda nasıl etki eder?

Etken madde ağrıları azaltırken aynı zamanda vücutta oluşan ateşi düşürmektedir. Vücutta oluşan iltihaba bağlı ağrıları en aza indirir, iltihabın yok edilmesine yardım eder. İlaç reçeteyle satılır, oral yoldan alınır, topikal ve rektal olarak alınanları vardır. İlaç içildikten 1,5-2 saat sonra etkisi görülmeye başlanır ve ilacın % 50-73 oranında vücutta etkileşime girdiği görülmüştür. İlacın farklı ilaçlarda kullanımı farklı yan etkiler oluşturabilir, doktorunuza danışmanız gerekir.

İbuprofen içeren ilaçları kimler kullanamaz?

Salisilik asit içeriğine alerjisi olanlar ibuprofen etkin maddesiyle yapılan ilaçları içmemelidir. Kan sulandırıcılarla içilmesi bazı kanamalara neden olabilir. Çocuklarda kullanılması uygun değildir, gebelerin bu ilacı alması kanama yapabileceğinden önerilmez. Midesinde yarası olanlar ve vücudunda varis bulunanlar ilacın yan etki yapabileceğini göz önünde bulundurmalılar. Emziren bayanların ilaç kullanımı doktorlarının kararlarına bağlıdır.

Kalp rahatsızlıkları olanlarda, tansiyon hastalarında ibuprofen içeren ilaçlar tetikleyici olabilir, doktor kontrolünde alınması gerekir. Mide, karaciğer, böbrek ve bağırsaklarda oluşabilecek kanama durumlarında ilaç hemen bırakılmalıdır. İlaç kullanımının görmede bulanıklık yapabildiği gözlenmiştir, göz muayenesini yapılmalı ve ilaç bırakılmalıdır.

İbuprofen içeren ilaçlar nelerdir?

Upren, Ultrafen, Suprafen, Temsofen, Siyafen, Rofen, Profen, Repozal, Pedifen, Nurofen, İbu-600, İburamin, İbufen, Gerofen, Dolgit, Dolven, Brufen,Balafen, Biophen, Artril, Algifen ve Aldin aynı etken maddeye sahip ilaçlardır. Romatizma hastalığında oluşan ağrılar, baş ağrıları, soğuk algınlığından kaynaklı ateşli ağrılarda İbuprofen içerikli ilaçlar olumlu etkide göstermektedir. İlacı içtikten 1 saat sonra ağrıda azalma başlar ve 2 saat içerisinde ateşe ve ağrı ortadan kalkar.

İbuprofen içeren ilaçların yan etkisi nelerdir?

İlacın hafif, orta ve ağır yan etkilerinden söz edebiliriz. İlacı içtikten sonra bulantı, hazımsız, kramp oluşabilir. Karında şişme, kabızlık, mide yanması, gaz problemleri ortaya çıkabilir. Kulak çınlaması, başta dönme, deride bazı kaşıntı söz konusudur. Gözde görme bulanıklığı ve tansiyon yüksekliği diğer yan etkilerdir. Ruh durumunda iniş çıkışlar görülebilir, agresif tavırlar ilacın etkisindendir. İlaç aspirin gibi ilaçlarla birlikte alınmamalıdır, kan değerlerinde düşüşe neden olabilmektedir. Bu etkilerden bir ya da birkaçı görüldüğünde hemen ilaç içmeyi bırakmalı ve doktora başvurmalısınız.

Algifen İbuprofen içeren ilaç

Soğuk algınlığına bağlı baş ağrılarında, migren,  kas yapısında oluşan ağrılarda, kramplarda, romatizmaya bağlı eklem ağrılarında Algifen kullanılmaktadır. 20 tablet şeklindedir ve bir tablet 200 mg dozundadır. Ateşli ağrılarda 1,5 saat içinde etki göstermektedir. Gastrointestinal sisteminde problem yaşayanlar ila kullanımında dikkatli olmalıdır. Gebelikte ve çocuklarda ilaç önerilmez, emzirenler doktorun yönlendirmesiyle hareket etmelidir.

Algifen, yemeklerde ya da yemeklerden sonra tek seferde en fazla 2 tablet olarak alınır. İlaç alımları arasında 6 saat olmalıdır. Günlük doz alımı en fazla 6 tablettir, fazlası vücudun çalışma sistemine zarar verebilir. İlacın farklı ilaçlarla etkileşime girebileceğini bilinmeli, kullanılan ilaçlarla birlikte alınması konusunda doktorun kararı dinlenmelidir. Kan sulandırıcı ilaçlarla birleşen Algifen, kan düzeylerinde değişim oluşturabilir ve kanama yapabilir.

Algifen içtikten sonra kendinizde mide yanması ve bulantı, kramp, karın bölgesinde hazımsızlık, baş bölgesinde uyuşma, bulanık görme, ciltteki hassasiyet ve kızarıklıklar görüyorsanız zaman kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. İlacın ödem yapabileceği görülmüştür, boğaz bölgesinde şişlik tehlikelidir doktora göstermek gerekir.

Brufen İbuprofen içeren jel, hap, şuruplar

Brufen şurup, jel, fitil, hap şeklinde hazırlanmış ve her yaş grubuna uygun form edilmiş ilaçlardandır. Çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan baş ağrısında, üşütmeden kaynaklı ateşlenmelerde, kast sistemindeki kasılmalarda Brufen ilaç alınması söz konusudur. İlaç hamilelerde, emziren annelere uygun değildir. İlacın çocuklara özel hazırlananı doktor kontrolünde içilebilir.

400 mg lık tabletler günde iki ya da üç kere yemeklerden sonra kullanılmalıdır. İlaç mide hassasiyeti yaratabildiği için asla aç karnına içilmemelidir. İlaç kullanımına en düşük dozla başlamalı, sonrasında gerekli görüldüğünde arttırılmalıdır. İlaç alkolle, depresan hapıyla, salisilik asit içeren ilaçlarla alınmamalıdır. Ayrıca midesinde ülser, karaciğerde ve böbrekte hassasiyet varsa ilaç kullanımına ayrıca dikkat edilmelidir.

Brufen içtikten sonra baş dönmesi, boğazda ve dilde şişlik, vücutta ödem oluştuğunda doktorunuza durumu bildiriniz. Midede kanama gördüğünüzde, bulantı ve kusma olduğunda, deride kaşıntı ve batma varsa ilaç kullanımına son verilmeli acil servise gidilmelidir. Kalp atışlarınızda farklılık görüyorsanız, görmenizde bir bulanıklık söz konusuysa bu yan etkileri önemsemelisiniz.

Dolven şurup

Dolven İbuprofen içeren şurup grubundandır. Şurup bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanabilmektedir. 7 ay ve daha büyük bebeklerde ağrı ve ateş düşürücü olarak Dolven, hemen etki eden bir ilaçtır. Şuruba uzun süre devam edildiğinde mide, karaciğer, böbrek ve bağırsaklarda toksit madde birikimi oluşabilir. Bu etken maddeye duyarlılığı olanlarda şurup kullanımı doğru olmayacaktır. 6 kg ve altı bebeklere şurubun verilmesi tartışmalıdır, doktor gerekli tetkikleri yaparak ilacın kullanıp kullanmayacağına karar verir.

Hipertansiyon ve kalp ritim bozukluğu olanlarda şurup içilirken dikkatli olunmalı, oluşacak olumsuz etkide hemen doktora gidilmelidir. Uzun süreli şurup kullanımında vücutta ödem oluşabilir, karaciğer enzimlerinden AST ve ALT değerleri yükselirse ilaç kullanımı derhal durdurulmalıdır. İdrar söktürücü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır ve böbrek yetmezliğinde Dolven şurubu içmek doğru değildir.

Suprafen ilaç

Suprafen ilaç etkin maddesi ipufrofen, iltihaplı vücuttaki ateşlenme ve ağrıların giderilmesinde kullanılır. Sporda fazla egzersizden kaynaklanan kas ağrılarında, vücuda giren virüslerin sebep olduğu ateşlenmede, eklem ağrılarında, kramplarda, fibrozitte, romatizmal hastalıklarda kullanılan ilaç alındıktan 2 saat sonra tam etkisini gösterir. İlacın kullanım dozu doktor tarafından, hastanın şikayetine ve sağlık durumuna uygun olarak belirlenmektedir.

İlacın etken maddesine alerjisi bulunanlar, burun polipi olanlar, ülser ve mide kanaması geçmişi olanlar Suprafen kullanamaz. Gebe olan hanımlarda ilacın etkisi tam bilinmediği için kullanımı yapılmamaktadır. Çocuğunu emziren annelerde Suprafen kullanılması tavsiye edilmez. Tansiyon problemi olanların, kalp yetmezliği olanların ilacı kullanması kontrollü olarak gerçekleştirilir. Belirli yaşın üzerindeki kişilerde ilacın yan etkileri daha fazla görülebilir, vücudun diğer fonksiyonlarının etkilenmemesi için ilaç kullanımı sonrasında bazı tahliller yapılmalıdır.

Suprafen içiminden sonra işitme ve görme kaybı söz konusuysa uzman bir doktora görünmeniz doğru olur. Alerjik etkiler deride ortaya çıkar, kaşıntı ve döküntü söz konusudur. Vücudunuzda kanama gördüğünüzde hastanelerin acil servisine başvurmalısınız. Kan değerlerinizde düşme yapabileceği için kansızlık problemi olanlarda belirli aralıklarla kan tahlili yapılması uygun olacaktır.


Yorum yazınız..