Naproksen Sodyum Nedir?

Arilasetik asit grubundan olan Naproksen sodyum, vücuttaki ağrıların azaltılması için kullanılmaktadır. Ülkemizde ve birçok ülkede ilaçlarda kullanılır ve reçeteyle satılır. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde az miktarda olmak koşuluyla bu etkin madde reçetesiz satılabilmektedir. Ülkemizde 1985 yılından beri satışı gerçekleştirilir, kısa sürede ağrıları kestiği görülmüştür.

Naproksen sodyum tuzunun vücutta daha hızlı emildiği saptanmıştır, bu yüzden ağrıyı kesme konusunda diğer etken maddelere göre daha çabuk etki etmektedir. Naproksen sodyum nedir, hangi ilaçlarda bulunur ve vücuda ne gibi etkileri vardır gibi birçok soruya uzmanların verdikleri cevapları yazdık.

Naproksen sodyum nedir?

1976 senesinde Amerika’nın keşfiyle ilaçlarda kullanılmaya başlayan etkin madde, vücutta bağımlılık yapmadığı ve solunum problemi oluşturmadığı için birçok ülke tarafından kullanımı tercih edilmektedir. Hafif ağrılarda, ateşlenmelerde,  Gut hastalığında, çok sancılı adet dönemlerinde, iltihaplı romatizmalarda, vücuttaki herhangi bir iltihap durumlarında kullanılmaktadır.

Beyaz bir kristalize yapısına sahiptir ve kokusu yoktur.  Ph seviyesi 6 ve üstü olan suda çözünmektedir ve etkisini göstermektedir. Farklı etken maddelerle birleştiğinde etkileri arttırmaktadır ve ilacın kısa sürede ağrıyı kesmesine yardımcıdır. İlaç alındıktan 1-1,5 saat sonra ağrı azalmaya başlar ve 4 saate kadar etkisi yayılmaya devam eder.

Naproksen sodyum içeren ilaçlar

Birçok ağrıkesicinin içinde kullanılan etkin maddenin olumlu ve olumsuz yanlarını söylemek gerekir. Naproksen sodyum içeren ilaçların arasında en sık kullanılanı Apranax fort’ tur. 20 tablet şeklinde 550 tanesi mg olarak hazırlanmıştır. Migren tarzı baş ağrılarında, rahim içi uygulamalarında, diş ağrıları ve iltihabında, diş çekimi sonrasında, sporda oluşan burkulmalarda, romatizma rahatsızlığında ve gut hastalığında doktorlar ilacı reçete eder.

Apranax ilacı günde yarım ve 1 tablet kullanılması önerilir ancak doğru dozu doktorunuz belirtecektir. İlacın mideye dokunmaması için yemeklerden sonra atılması doğrudur. Emziren bayanlar, gebeler, 15 yaşından küçüklerin ilacı içmesi tavsiye edilmez. Kalp problemleri olanlarda, böbrek yetmezliği rahatsızlığında ilacın kontrolü şekilde alınması gerekir. Mide krampı görüldüğünde, bulantı olduğunda, vücutta ödemler oluştuysa ilaç kullanımı hemen bırakılmalı, hastaneye gidilmelidir. Ayrıca deri döküntüsü, kulağınızda çınlama, kanama diğer yan etkilerdir, ciddiye alınması gerekir.

Naproksen sodyum etken maddesiyle hazırlanmış Aleve, 220 mg lık tabletlerle 30 adet olarak hazırlanmıştır. Soğuk algınlığından kaynaklı ağrı, iltihaplı hastalıklar, bağ ağrısı, adet zamanındaki sancılar, romatizmal kemik ağrıların geçirilmesinde kullanılır. Günde en fazla 3 kere ilaç alımı yapılmalıdır, belirli yaştan sonrasında en fazla 2 tablet alımı önerilmiştir. 12 yaşından küçükler, gebeler ve emziren hanımlar için ilaç kullanımı yasaktır. Böbrek problemi olanlar, karaciğer hastalığı olanlara doktor önermedikçe Aleve verilmez.

Aleve içtikten sonra midede şişme, bulantı ve baş dönmesi olduğunda hemen hastaneye gitmeli, hangi ilaç içtiğinizi doktora belirtmelisiniz. İlaç kullanımında görülen yan etkileri mide krampları, mide bulantısı ve kusma, hazımsızlık, deride kızarıklık, terleme, kanamadır. Aleve kullanıldıktan birkaç saat sonra ateş ve ağrı azalacaktır, 72 saatten fazla süren ateşlerde mutlaka ayrıntılı bir muayene şarttır. İlacı 9-10 günden fazla kullanmamalı, doktorunuzun dediği dozdan çok ilaç tüketmemelisiniz.

Aspirin gibi kan sulandırıcı etkisi olabilen naproksen sodyum içerikli ilaçları kullanmadan önce kan değerlerinizi bilmeniz gerekir. Nonsteroid içeriğine alerjisi olanlarda astım, bahar alerjisi olanlarda Aleve gibi ilaçlar olumsuz etki gösterebilir. Kan damarlarında var olan bir hastalığı olumlu ya da olumsuz etkileyeceğinden ilacın kullanımı doktorun kararına kalmıştır. Anaprotab, A-nox, Apraljin, Apraxin, Apromed ve birçok ilaç grubu ağrı ve ateşin yok edilmesini amaçlar.


Yorum yazınız..