Nexium 40 Mg 28 Tablet

Bu sayfada, Nexium ilacı nedir, ne işe yarar, yan etkileri gibi birçok bilgiye ulaşacaksınız. Kısaca Nexium 40 Mg 28 Tablet, mide yanması ve ülser tedavilerinde kullanılır. Astra Zeneca firması tarafından üretilen ilaç, normal reçete ile 23.46 TL satılmaktadır. Nexium fiyatı, kaç mg olduğuna ve tablet sayısına göre farklılık gösterebilir. İlacın diğer versiyonlarına buradan bakabilirsiniz.

İlaçta 40 mg Esomeprazol etken maddesi kullanılmıştır. Esomeprazol adlı yazımızdan etken maddesi hakkında daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Esomeprazol dışında, Disodyum edetat dihidrat, sodyum hidroksit gibi yardımcı maddede içerinde bulunmaktadır.

Nexium, mide sorunu yaşayanlara en çok tavsiye edilen ilaçlardandır. Her ilaçta olduğu gibi Nexium’un yan etkileri de vardır. Baş ağrısı, karında şişlik (gaz), bulantı, ishal ve halsizlik gibi yan etkileri olabiliyor. Bu nedenle ilacın yan etkilerini mutlaka okumanız gerekir.

Nexium prospektüsünde çok önemli bilgiler bulunmakta. Mutlaka kullanma talimatını okunmalı, doktorunuzun size tavsiye ettiği kullanım dozuna ve şekline uymanız gerekir.

Nexium ne işe yarar?

Nexium ne ilacı? Nexium, helicobacter pylori ve gastrit teşhisi konulduğunda, mide yanması (reflü) ve ülser tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Nexium “proton pompası inhibitörü” türü olan olan ilaçlardandır. Midede hidroklorik asit salgılanmasını azaltmaya yardımcı olarak mide yanmasını önler. Nexium endikasyonları, kısa adı (GÖRH) olan, Gastro-özofageal refluks hastalığın tedavisinde kullanılır. Nexium’un her tabletinde 40 mg Esomeprazol etkin maddesi vardır.

İlacın piyasada bulunan diğer çeşitleri:
Mide yanmasından şikâyetçilerin kurtarıcısı olarak adlandıran Nexium ilacı, mide suyunun yemek borusuna kaçması ile oluşan ağrı ve iltihapların tedavisinde kullanılır. Reflü hastaları için hayat kurtarıcı olarak adlandırılıyor.

Midede yangın çıksa bile sizi rahatlatan Nexium ilacı baş ağrısı gibi yan etkenleri olan bir ilaçtır. Kısaca midesinde ağrı, sızı, yanma veya ekşime gibi rahatsızlıkları olan kişilere göre internetten sonra bulunan en büyük icat olarak tabir ediliyor.

Mide sorunların dışında ülser tedavisinde de kullanılmaktadır. Ağrı ve iltihap giderici ilaçların yan etkilerinden dolayı ülser olunursa, onun tedavisi ve oluşmasını engellemekte kullanılır.

Nexium yan etkileri
Yaygın
Yaygın olmayan
Seyrek
Çok ciddi yan etkiler

Nexium kullananların yorumları

Aşağıda okuyacağınız yorumlar ilacı gerçekten kullanmış kişilerin kendi yorum ve düşünceleridir. Biz bu yorumları ister istemez biraz düzenleyip argo kelimeler yerine, uygun benzer cümleler kurarak bir kısmını (ana fikri bozmadan) yeniden yazıyoruz.

Bu yorumlardan ilacisimleri.com ve Nexium adlı ilac kesinlikle sorumlu değildir.
Yorumları okumak için alttaki artı (+) işaretini tıklayınız.

Nexium ilacını kullananların yorumları

Nexium nasıl kullanılır?

Nexium kullanım şekli, kullanma talimatındaki önerilen doz miktarlarını bulunmaktadır. Yine de size uygun ilacın kullanma dozunu doktorunuz ayarlayacaktır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız yada aşırı doz kullanma, ilacın etkisini azaltabilir. İlacın birden çok dozda değişik üretimleri mevcuttur. Bu bilgiyi yukarıda paylaştık. Buradan bakabilirsiniz.

Tablet alımı, ağız yolu ile su yardımıyla, içerek alınmalı. Çiğneme ve dil altında tutma sonucu Nexium ilacı, tehlikeli sorunlar oluşturabilir. Hastalığınız veya durumunuz ilacın tablet şeklin kullanıma izin vermiyor ise, ilaç enjeksiyon veya injüzyon yolları ile 10 gün kadar kullanılmalı.

  1. Yemek borusundaki ağrı ve iltihaplanma durumları için önerilen doz, günde bir tablet Nexium 40 mg’dir. Hastalığınızın ilerleme durumuna bağlı olarak 4-8 hafta boyunca ilaç kullanılır. Hastalıktan kurtulunca ilaca devam edebilirsiniz. Yarım doz eksik alınması gerekir. O zamanda günde bir Nexium 20 mg’lık tablet kullanılır. Bu sayede hastalık ilerlemez ve tekrarlamaz.
  2. Mide yanması ve kusma için 20 mg’lık tablet günde bir defa alınır.
  3. Akut kanamalı gastrik veya duodenal ülserli hastalarda terapötik endoskopi sonrasında, 80 mg, 30 dakikada bolus infüzyon şeklinde uygulanmalı ve ardından 3 gün (72 saat) boyunca 8 mg/saat olacak şekilde devamlı intravenöz infüzyon uygulanmalıdır.
  4. İlaç çocuklar içinde uygundur. 1 ile 18 yaş arası çocuklarda kullanılabilir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerekir. 1-11 yaş arasındaki çocuklar için önerilen kullanım dozu günde bir defa 10 mg’la, 20 mg’lık. 12-18 arası için, günde bir defa 20’lik ve 40 mg’lık dozlarda toplardamara enjeksiyon (iğne) veya infüzyon olarak uygulanır. Yarım saatten fazla uygulanması uygun değildir.
  5. İlaç yaşlı hastalarda kullanılmasında sakınca yaratmaz. Doktorunuz sizin yaşınıza uygun kullanma dozu ayarlayacaktır.

Nexium hakkındaki tüm sorular

Nexium uyku yapar mı? EVET! İlacın yan etkileri arasında, uyku problemleri, uykusuzluk, uykulu hissetme vardır. Bu yan etkiler her bünyede görünecek anlamına gelmediğini lütfen unutmayın.

Nexium hamileler kullanabilir mi? EVET! Gebelikte nexium kullanımı sakıncalı bir sorun olduğu şuana kadar rapor edilmemiştir. Bu nedenle ilacı, hamilelikte kullanımı mümkündür. Yalnız ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzdan bahsetmelisiniz.

Emziren anne nexium tablet kullanabilir mi? EVET! Emzirme dönemimde ilacı almanın sakıncası yok. Yalnız emzirme döneminde olduğunuzu mutlaka doktorunuz bilmeli ve onun tavsiyesi olmadan kullanmalısınız.

Nexium kullanım şekli aç mı tok mu? FARKETMEZ! İlacın daha etkili olması için doktorunuzun size tavsiyesi ne şekildeyse o uygulanmalıdır. Aç karnına veya tok karnına alınacak diye bir şart, kullanma talimatında bulunmuyor.


Yorum yazınız..