Norgestrel Nedir?

Sentetik bir progesteron olan norgestrel doğurganlıkta önemli görevlere sahiptir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan hormon erkeklerde de biraz bulunmaktadır. Sperm oluşumuna destek verir, spermin ömrünü arttırır. Bayanların rahim duvarını döllenmeye hazırlar ve gebeliği kolaylaştırır. Gebe kalındığında hamileliğin sağlıklı ilerlemesini sağlar.

Norgestrel  süt oluşumunu destekler, bağ dokusundaki kolajeni arttırdığı için hamilelikte cilt yırtıklarını engeller. Kanın pıhtılaşmasını dengelediği için kanamayı önler ve damar tıkanıklığını ortadan kaldırır. Gebe kalmak isteyenlere de doğum kontrolü yapmak isteyenlere de norgestrel hormonu içeren ilaçlar verilmektedir. Hormon kullanıldığı diğer etkin maddelerle birleşerek farklı sonuçlar vermektedir.

Adet zamanında 5-18 ml olan hormon, yumurtlama yaklaştığında 1 ml nin aşağısına iner. Menopoza girerken norgestrel seviyesi yine 1 ml nin altındadır. Hamileliğin ilk 3 ayında 11-88, 3 ve 6 ayında 25- 90, son 3 ayındaysa 50-295 değerleri arasındadır. Erkeklerdeki bu hormonun değeri menopozdaki bir kadınla nerdeyse aynıdır.

Norgestrel yüksekliği ve sonuçları

Yapılan araştırmalar norgestrel yüksekliğinin direkt bir hastalığa neden olmadığını göstermektedir. Lakin farklı hormonların dengesizliğiyle birleşirse farklı hastalıkların doğmasına sebebiyet verebilir. Kanser ilaçlarının bazıları hormonun yükselmesine neden olabilir. Özellikle pankreasta ve yumurtalıklarda bir kist varsa hormon dengesizlikleri yaşanabilmektedir. Bazı genetik hastalıkların, erken ergenliğe girmenin, çok zayıflamanın norgestreli yükselttiği görülmüştür. Birden çok çocuğa hamile olmak ve üzüm gebeliği gibi anormal hamilelik yaşamak hormon dengelerini alt üst etmektedir.

Norgestrel  düşüklüğü ve sonuçları

Gebe olmayan kişilerde norgestrel seviyesi düşük seviyelerde seyreder ancak gereğinden düşük hormonun üreme sistemiyle ilgili problemler oluşturduğu görülmüştür. Adetler düzensizleşir ve kana süreleri değişmektedir. Sürekli yükselmesi gereken hormon eğer sabit kalıyorsa ya da düşüş gösteriyorsa düşüğe neden olabilir.

Sigara ve alkol kullanımı norgestrel hormonunu vücut tarafından kullanılmamasına neden olur, kısırlığa sebebiyet verebilir. Hamilelik döneminde plasentadan sızan bazı toksit maddeler damarlara zarar vermektedir ve hormonların düşmesi durumunu ortaya çıkaracaktır. Yumurtalıktaki kistler, cinsel fonksiyondaki bozukluklar, erkeklerdeki testis kanserleri hormon eksikliklerine neden olur.

Fallop tüpünde oluşmuş iltihaplanmalarda, dış gebelikte vajina kanalındaki doku zedelenmeleri, fallop tüpündeki şekilsel bozukluklar norgestrel hormonunu düşürür. Ölü doğum yapıldığında ya da düşük olduğunda gebelikte yükselen hormonlar hızla düşmeye başlar. Menopozda progesteron grubundaki hormonların dengesizliği söz konusudur.

Norgestrel içeren ilaçlar

Cyclo progynova ilacın içinde estradiol valerat ve norgestrel bulunur. İçinde 21 tablet vardır, tabletin 10 tanesi, kahverengi, 11 tanesi beyaz renktedir. Adet döneminin bitiminde alınır ve 21 gün devam edilir, ardından 1 hafta ara vermek gerekir. Adet düzensizliğinde, gebe kalınamaması durumlarında hormonları dengelemek için doktorlar cylo progynova kullanımını önermektedir. Menopozun kemik yapısına zarar vermemesi için, rahimdeki hormonlardan kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesi için bu ilaç kullanılmaktadır.

Cyclo Progynova Draje Hakkında Detaylar

İlacın bazı yan etkileri görüldüğünde hemen ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Çok fazla saç dökülmesi varsa, kabızlık olduysa, anormal kanamalar söz konusuysa, yüzde akneler çıkmaya başlamışsa, aşırı tüylenme görülürse, göğüs bölgesinde şişlik bulunuyorsa ve ağrı hissediliyorsa, karın bölgesinde ve ağızda şişkinlik, nefes darlığı gibi durumlarda norgestrel içeren ilaçları kullanmayınız.


Yorum yazınız..